Skidel – Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Józefa Rzemieślnika

Opracowanie pochodzi z : Gazeta Diecezji Grodzieńskiej „Słowo Życia” – Антон Шыдлоўскi

SKIDEL_kościółSkidel jest znany z początku XVI w. jako wielkoksiążęcy (później królewski) dwór z obwodem w powiecie Grodzieńskim WKL. Od 1796 r. do 1939 r. siedziba w Skidlu należała do znakomitego rodu Czetwiertyńskich. Na terytorium swojej siedziby, znajdującej się w północno-wschodniej części miasteczka, Czetwiertyńscy pobudowali w 1870 r. z czerwonej cegły zewnętrznej niedużą świątynię w neogotyckim stylu, którą miejscowi mieszkańcy nazywali „kościołem książęcym”. Poświęcona została pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i jako kaplica dołączona do parafii Kaszubińce.

        Jest to prostokątna w planie świątynia z pięciościenną apsydą i jedyną zakrystią. Wejście główne flankowane dwoma okrągłymi wieżami-dzwonnicami. Kościół nakryty dwuspadowym blaszanym dachem z walmami nad apsydą. Wnętrze świątyni przykryte sklepieniem gwiaździstym w stylu neogotyckim. W ołtarzu głównym mieści się tytułowy obraz Wniebowzięcia NMP, namalowany w 1991 r.

    W czasach sowieckich kościół był zamknięty, potem, jak wiele innych naszych świątyń, przeszedł drogę od przechowalni do ruin. Plebanię i parterowy budynek z czerwonej zewnętrznej cegły, przebudowano na mieszkanie. W 1991 r. budynek świątyni powrócił do parafian, o czym świadczy tablica pamiątkowa pod chórami. W 1993 r. w odbudowanej świątyni odbyła się pierwsza uroczysta Msza św.  Budowa nowej świątyni rozpoczęła się dzięki staraniom ks. Adama Rudnickiego już w nowej, południowo-zachodniej części Skidla – kościół jest dobrze widoczny z trasy Grodno – Mińsk. Kamień węgielny poświęcił sam Papież Jan Paweł II 22 maja 1995 r. w Soczewie w Polsce. Fundament przyszłego kościoła i dzwon zostały poświęcone 1 maja 1997 r. przez biskupa grodzieńskiego Aleksandra Kaszkiewicza (w tym dniu ksiądz biskup odprawił pierwszą Mszę św. w tymczasowej kaplicy). Od stycznia 1999 r. proboszczem parafii został ks. Cezary Mich, który kontynuował budowę. Pierwsze nabożeństwo odbyło się w niedobudowanej jeszcze świątyni 1 maja 2000 r. A 1 maja 2004 r. ks. bp Aleksander Kaszkiewicz uroczyście konsekrował kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika. W ten sposób, parafia w Skidlu ma podwójne wezwanie – Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Rzemieślnika. Nowy kościół ma plan rombu, przykryty jest dwuspadową dachówką, do ściany ołtarzowej dobudowano piętrową plebanię. Wejście główne do świątyni poznaczone wieżą-dzwonnicą, którą tworzą dwa potężne pylony. Wieża uwieńczona jest figurową neobarokową iglicą. Ogromna przestrzeń kościoła przykryta płaskim podszywanym sufitem z niedużymi przechyłami w stronę kątów. Na ścianie ołtarzowej mieści się rzeźbiony Krucyfiks. Bardzo ciekawie zostało wykonane z mosiądzu udekorowanie tabernakulum i ołtarza winogronowymi kiściami. Nad wejściem znajduje się balkon chórów organowych.       W latach 1999-2001 proboszczowi w parafii pomagały siostry nazaretanki, a w latach 2002-2004 – bezhabitowe siostry sercanki.


Powrót do indeksu kościołów

Related Images:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *