ANALIZA_księgi parafii jezierskiej z lat 1819-1830 (chrzty)

Opracował: Piotr Paweł CYPLA

W latach 1819-1830 (12 lat) w parafii Matki Boskiej Różańcowej w Jeziorach urodziło się łącznie 1 047 dzieci, w tym: 582 płci męskiej i 465 płci żeńskiej. Odnotowano narodziny 20 bliźniąt. Narodzonych ze związków małżeńskich odnotowano 1 002, a z „nieprawego łoża” – 42 dzieci. Na łączną liczbę chrztów 944 odbyło się w obrządku rzymsko-katolickim oraz 100 w obrządku greko-katolickim (unickim). Chrzty/bierzmowania unickie celebrowali parochowie z cerkwi unickich: jezierskiej, żydomlańskiej, kozłowickiej, skidelskiej i hubińskiej.

Przez analizowany okres w księgach chrztów spisano 1 028 aktów chrztów/urodzin dwóch wyznań, w tym:

  • 1819 rok – 77 aktów (3 akty podwójne dotyczące narodzin bliźniąt)
  • 1820 rok – 94 aktów (5 aktów podwójnych dotyczących narodzin bliźniąt)
  • 1821 rok – 96 aktów
  • 1822 rok – 76 aktów (3 akty podwójne dotyczące narodzin bliźniąt)
  • 1823 rok – 80 aktów (2 akty podwójne dotyczące narodzin bliźniąt)
  • 1824 rok – 84 aktów
  • 1825 rok – 81 aktów
  • 1826 rok – 95 aktów
  • 1827 rok – 88 aktów (dla 1 pary narodzonych bliźniąt spisano osobne akty)
  • 1828 rok – 97 aktów (4 akty podwójne dotyczące narodzin bliźniąt)
  • 1829 rok – 89 aktów (1 akt podwójny dotyczący narodzin bliźniąt)
  • 1830 rok – 71 aktów (1 akt podwójny dotyczący narodzin bliźniąt)

W aktach zapisywano stan społeczny rodziców dziecka/dzieci. Do niższego stanu zaliczono łącznie 601 rodzin, w tym:

  • sławetni – 41
  • wolnego stanu – 1
  • profesji wojskowej – 2
  • pracowici – 535 (w 273 przypadkach – akty do 1825 roku włącznie, nie określono statusu społecznego rodziców – prawdopodobnie byli to pracowici)
  • uczciwi – 20
  • cyganie – 2

Do stanu wyższego zaliczono łącznie 443 rodziny, w tym:

  • wielmożni – 1
  • szlachta – 338
  • urodzeni – 104

Wśród stanu wyższego (szlachta, urodzeni, wielmożni) obydwu wyznań wymienia się następujące nazwiska:

BOGATKO,
BOHATEREWICZ/BOHATYREWICZ,
BONUFAŁ,
BUSTOWSKI,
BUTKIEWICZ/BUDKIEWICZ,
BILCZYŃSKI/BYLCZYŃSKI,
CIDZIK/CYDZIK,
CIAMACHOWSKI,
CZERNIAWSKI/CZERNIEWSKI,
CZESNOWSKI,
DARG,
DAWIDOWICZ,
DOLĘBA,
DOMINIKOWSKI,
DRZEWIECKI,
ELARTOWICZ,
ELLERT/ELERT/ELLERTT,
EYSMONT/EYSMONTT/EYSYMONT/EYSYMONTT/EYŚMONT, FRANCISZKOWICZ,
GIECOŁD,
GRAJEWSKI,
GRODECKI,
GROTKOWSKI,
HARSZCZULECKI,
HERBACZEWSKI/HORBACZEWSKI,
HORDELL,
HRYNCEWICZ,
HRYNIEWICZ,
HURCZYK,
HUSZCZA,
HUSZCZYC,
JABŁOŃSKI,
JASZCZUKIEWICZ,
JODKOWSKI,
JUDYNOWICZ,
JUROWSKI,
IWASZKIEWICZ,
KADZIEWICZ,
KALENKIEWICZ/KALĘKIEWICZ,
KAMIEŃSKI/KAMIŃSKI,
KLASZ,
KLAWE,
KLIMOWICZ,
KONDRACKI,
KONSTANTYNOWICZ,
KOZAKIEWICZ,
KOZŁOWICKI,
KOZŁOWICZ,
KULBACKI,
KUCZYŃSKI,
KULSCIN,
KWIATKOWSKI,
LEGENZY,
LENKIEWICZ,
LEWKOWICZ,
LIGICZ,
LIPOWSKI,
LISOWSKI,
ŁACIŃSKI,
ŁAPIŃSKI,
ŁOZOWICKI/ŁOZOWIECKI,
ŁOZOWSKI,
MACIEJEWSKI,
MALEWICZ,
MESNER,
MIEDZIECKI,
MILER/MILLER,
MINUCZYC,
MOROZ,
NASUTA,
NIECIEŃSKI,
NIEDZIEDZKI,
NIEMIEROWICZ,
OBUCHOWICZ,
OBUCHOWSKI,
OLENSKI,
OLĘDZKI,
ORECHWA,
ORŁOWSKI,
OSIPOWICZ,
OSTROWSKI,
PARCHOWSKI,
PAWŁOWSKI,
PETERSON,
PIĄTKOWSKI,
PLISOWSKI,
PŁOŃSKI,
PROKOPOWICZ,
PUCIŁOWSKI,
PYRSKI,
RADZIWANOWSKI/RADZIWONOWSKI,
RAUBO,
RAWŁUSZKIEWICZ,
RODZIEWICZ,
ROMER,
SANKOWSKI,
SAWICKI,
SIEMASZKO,
SIERKUCIEWSKI,
SIEZIENIEWSKI,
SKORUPKO,
SOBIESKI,
STARZYŃSKI,
STOCKI,
STRUPIŃSKI,
STRZAŁKOWSKI,
STRZYCIEWSKI,
SYPOWICZ/SIPOWICZ,
SZCZESNOWSKI,
SZOSTAK,
SZTAREYKO,
SZYSZKO,
TACIŃSKI,
TALAROWSKI,
TOŁOCZKO,
TOMASZEWICZ,
TRZECIAK,
TYRBACH,
UHLIK,
ULATOWICZ,
WIERZBICKI,
WINSKI,
WITKIEWICZ,
WOTYNSEWICZ,
ZAPOLSKI,
ZGLINICKI/ZGLINIECKI,
ZIENKOWICZ,
ZUBROWSKI,
ŻUKIEWICZ.

Na łączną liczbę 443 zapisów dotyczących narodzin dzieci wyższego stanu 367 zostało ochrzczonych w obrządku rzymsko-katolickim, a 76 w obrządku greko-katolickim.

Wśród niższego stanu (sławetni, stanu wolnego, pracowici, profesji wojskowej, cyganie) obydwu wyznań w aktach występują następujące nazwiska:

ACHRAMOWICZ,
ADAMOWICZ,
ALEKSIEYCZYK,
AŁTUCHIEWICZ,
ANDZIEJOWICZ,
ANTUSEWICZ/ANTUSZEWICZ,
AUTKIEWICZ/AUTUKIEWICZ,
AUTUCHIEWICZ,
BARANOWSKI,
BAUBYR/BOUBER,
BĄK/BONK,
BERNATOWICZ,
BIAŁONOS (BIAŁONOSZKA),
BIATORESZKO,
BIELAWSKI,
BOCHDANOWICZ,
BOCHDZIEWICZ,
BOCIK/BOCIS,
BOGUCKI,
BOHDUNIEWICZ,
BOMK,
BONDAREWICZ,
BUĆKO,
BUDKIEWICZ,
BUDZYK,
BULEWIN,
BYCZEK,
BYLCZYŃSKI,
CHITRUSZKO/CHYTRUSZKO,
CHOCIAN,
CHOMKO,
CHOMSKI,
CIER,
CIMOCHOWICZ,
CYDZIK,
CYKIER,
CYWIŃSKI,
CZERNIAWSKI,
CZUWUSZ,
DANISEWICZ/DANISZEWICZ,
DOŁOBIEY,
DUBINOWSKI,
DZIEDZIUSZKO,
DZIENISZCZYK,
EFRUMAWICZ,
ERNES, EYSMONT,
GALIAKI,
GIECUŁD,
GRABOWSKI,
GRYMUŚ,
GRYMUT,
GUCEYT/GUCEYTO/
GUCEYTT,
GUNDA,
HAMULECKI,
HAYSLER,
HERBACZEWSKI/HORBACZEWSKI,
HERMAN,
HIRUSZOWICZ,
HRYN/HRYŃ,
HRYNIEWICZ,
HULAJ,
HUMINNIK,
HUREYKO,
HUSKO,
JABŁONSKI,
JAKUBCZYK,
JAKUBOWICZ,
JANUSZEWSKI,
JASKIEWICZ,
JASZCZUKIEWICZ,
JESZCZULDORB,
JODKOWSKI,
JÓZEFOWICZ,
KACJAN,
KACZAN,
KADZIEWICZ,
KAKATLIWA,
KALISZEWSKI,
KARCZEWSKI,
KARPIŃSKI,
KAWALEWICZ,
KIERKO,
KISIELEWICZ,
KISIELEWSKI,
KISIELL,
KITAI/KITAJ,
KLEMANSIEWICZ/KLEMONSOWICZ,
KLIMOWICZ,
KLIZIUK,
KOBIAŁKO,
KOCOWICZ,
KOMAR,
KOWALEWICZ,
KOWALEWSKI,
KOWALSKI,
KOWSZIC,
KOWSZO,
KOZŁOWICZ,
KUCEWICZ,
KUDAROWSKI,
KUDRAWSKI,
KULESZA,
KULFAN,
KURCZEWSKI,
KURYŁOWICZ,
KUSZELA,
KWIAT,
KWIEDORK,
LEGIEYZA,
LENKIEWICZ,
LETAK,
LEWKIEWICZ/LEWKOWICZ,
LEWKO,
LIMACHOWICZ,
LIMIENOWICZ,
LURKIEWICZ,
ŁACHURKO,
ŁAPIŃSKI,
ŁAPKOWSKI,
ŁAWCZYŃSKI,
ŁOZOWICKI,
MACIEJEWSKI,
MACKIEWICZ,
MAJEWSKI,
MARCINKIEWICZ,
MARCUKIEWICZ/MARCZUKIEWICZ,
MARDOSEWICZ,
MARKISZ,
MASUTA,
MATUS,
MATUSEWICZ,
MEDENER,
MEXLER/MEXNER,
MICKIEWICZ,
MIKŁASZEWICZ,
MORDAS,
MORDASEWICZ/MORDASZEWICZ/MORDESZEWICZ,
MORDECZKA,
MOROZ/MROZ,
MOZIEWICZ,
MURENA,
NADZIEYKO,
NASUTA,
NAUMCZYK,
NAUMOWICZ,
NAYSTER,
NIEWIADOMSKI,
NIKRASZEWICZ,
OBUCHOWSKI,
OBUCHOWICZ,
PARCZEWSKI,
PIEĆKO,
PIEŚCIUK,
POCHUDKA/POCHUDKO,
PREYS/PREYSS,
PYRKO,
PYRSKI,
RACZYŃSKI,
RADZISZEWSKI,
RALFF,
RAPANOWICZ,
ROCZKOWSKI,
ROMAKOW,
ROMANOWICZ,
ROSIEŁKO,
ROSZKOWSKI,
RUDZIŃSKI,
RUSIŁEK/RUSIŁKO,
RYNIEWICZ,
SADKOWSKI/SATKOWSKI,
SIEMIENIA/SIEMIENIAK,
SIEMIONOWICZ,
SIEROTA,
SIOKŁA,
SOBIEYSKI,
SOBUK,
SOKOŁOWSKI,
SOŁTANIUK,
STACELCZYK/STACHELCZYK/STACHILCZYK,
STANKIEWICZ,
STOCKI,
SWIOKŁO/ŚWIOKŁO,
SZEPICKI,
SZUBERSKI,
SZWEDOWICZ,
SZYDŁOWSKI,
SZYKUTOWSKI,
SZYMKIEWICZ,
TAMULEWICZ/TUMULEWICZ,
TARANKA/TARANKO,
TARASZKA,
TARUSZKIEWICZ,
TEŻYK,
TOMASZEWICZ,
TOMASZEWSKI,
TOŁOCZ (?),
TUPTO,
TYRBACH,
UGELER,
URBANIUK,
URBANOWICZ,
URMANOWICZ,
WALENTUKIEWICZ,
WALESZCZYŃSKI,
WALUKIEWICZ,
WASIELEWICZ,
WASIL,
WASILEWICZ,
WIERCISZEWICZ,
WORONOWICZ,
ZAMANOWICZ,
ZDANOWICZ,
ŻEBROWSKI,
ŻUK,
ŻUKOWSKI,
ŻYLIŃSKI,
ŻYLUK.

Na łączną liczbę 601 zapisów dotyczących narodzin dzieci niższego stanu 577 zostało ochrzczonych w obrządku rzymsko-katolickim, a 24 w obrządku greko-katolickim.

W aktach chrztów/urodzin wymieniane są następujące miejscowości: Bednarze, Biała/Białe, Bobrownia (wieś), Bogudzięki (kolonia), Boroczkiewicze, Busiewo, Bustwino, Buszniewo (wieś), Buszwina, Bylczyce (okolica), Chomąty/Chomonty, Cidziki/Cydziki (okolica), Ciemny Lasek, Eysymonty (okolica), Hłuszniewo (wieś), Hołowacze (wieś, folwark, majątek), Hubinka (dwór, folwark, wieś), Huszczyce (wieś), Jeziory (wieś, dwór), Jurewicze (okolica), Juzalwiany, Kamieniste, Kamienny Most (zaścianek), Korole (wieś), Kaszubińce (wieś), Kolonia Chomont, Korczyki (wieś), Korczyk (dwór), Konstantynowo (folwark), Kotra (wieś), Kozłowicze (zaścianek), Łazy, Łokno, Łuszniewo (kolonia), Hubinka (wieś, majątek), Masztalerze/Masztalery (wieś), Nowa Ruda (wieś), Obuchowicze (okolica), Olenicze (wieś), Orechwicze (wieś), Ostrów (zaścianki – Dziertnica,  Parszepol), Piaszczanka (Pieczanka, Piesczanka, Piesczanka), Przekop, Pundziszki (wieś), Pyra (wieś), Skidel (miasteczko), Skołubowo (folwark), Starzyna (zaścianek), Stara Ruda (wieś), Strupin (wieś, folwark), Stryjówka (wieś), Strzelce (wieś), Tobolska Budka (wieś), Tołoczki (okolica), Włokno, Zapole (okolica), Żarosławka (wieś), Żuki (wieś), Żukiewicze (okolica), Żydomla (wieś, dwór), uroczrska: Moźniewo, Biała, Buszwina, Buśniewo, Dziertnica, Kamienista, Kamienny Most, Niezawitka albo Swinopol, Ostrow, Parszukiewicz-Pole, Rybnica. Część z wymienionych miejscowości przynależna była do innych parafii niż jezierska lub leżała w okolicach, w których nie funkcjonował kościół rzymsko-katolicki.

W latach 1819-1830 w parafii jezierskiej posługę kapłańską (pleban/administrator kościoła jezierskiego) prowadzili następujący księża katoliccy:

  • GAJEWSKI Leon (Leo): w okresie 3 I – 20 VII 1819 roku oraz w okresie 25 III – 5 IX 1820 roku
  • RYMKIEWICZ Ireneusz: w okresie 26 VII 1819 – 7 III 1820 roku
  • KLIMOWICZ Hermes: w okresie 19 IX 1820 – 20 VII 1822 roku
  • WILCZEWSKI Adjuty: w okresie 22 VII 1822 – 11 XI 1823 roku
  • KAKARECKI Tomasz: w okresie 9 II 1824 – 11 I 1826 roku
  • FILIPOWICZ Michał: w okresie 16 I 1826 – 27 IX 1827 roku
  • SZYMBORSKI Antoni: w okresie 6 XI 1827 – 20 XII 1830 roku

Posługi okazjonalne (w zastępstwie) prowadzili księża:

  • DYMIŃSKI Jakub
  • JANOWSKI Bonawentura
  • JAGIEŁŁOWICZ Dominik
  • KAZANOWSKI Józef
  • RAKOWSKI Władysław

Wśród parochów unickich dokonujących chrztów/bierzmowań w obrządku greko-katolickim w kościele jezierskim w latach 1819-1830 można wymienić:

  • BOCIANOWSKI Marcin (cerkiew hubińska)
  • BOHDANOWICZ Antoni (cerkiew kozłowicka)
  • KACZANOWSKI Józef (cerkiew kozłowicka)
  • RAFAŁOWICZ Antoni (cerkiew kozłowicka)
  • POPŁAWSKI Michał (cerkiew kozłowicka)
  • CHARTĘPOWICZ Wincenty (cerkiew skidelska)
  • IMSZERNIK Benedykt (cerkiew skidelska)
  • KALINOWSKI Antoni (cerkiew skidelska)
  • HERMANOWICZ Stefan (cerkiew jezierska)
  • KUCZYŃSKI Józef (cerkiew jezierska)
  • ONACEWICZ Michał (kanonik katedry brzeskiej Dziekan Grodzieński)
  • STUPNICKI Jan (cerkiew żydomlańska)
  • SAWASZKIEWICZ Jan (cerkiew żydomlańska)
  • DYMIŃSKI Jakub (cerkiew hołowacka)

Powrót do indeksów parafii jezierskiej

Facebook Comments Box