Ocalić od zapomnienia

„Wieczność umarłych dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”. Czy pamięć o przodkach to tylko świeczka zapalona na cmentarzu i cicha modlitwa wyszeptana raz na jakiś czas? Czym jest ludzka pamięć i jak długo pozostają w niej ślady naszych przodków? Czy wystarczy pamiętać tylko swoich rodziców, rodzeństwo, dziadków? A czy Ci, z których się wywodzimy – nasi pradziadowie, nie są już warci pamiętania? Czy dociekanie ich historii to jedynie rozdrapywanie ledwie zabliźnionych ran? Gdy zaginie pamięć kim wtedy staną się nasi przodkowie? Co najwyżej imieniem na nagrobnej płycie, niemą datą która nic nam już nie mówi. Pozwólmy, aby Ci, którzy „są już ziemią, wstali grudka po grudce, garstka obok garstki”, pozwólmy, aby „wychodząc z przemilczenia wrócili do imion”… Spisując Zeszyty Grodzieńskie  uznaliśmy, że historia mieszkańców tej prastarej krainy ma szansę przetrwać tylko na papierze, ponieważ pamięć ludzka to „chwiejna waluta i nie ma dnia, by ktoś wieczności swej nie tracił…” /przytoczone cytaty pochodzą z wiersza „Rehabilitacja” Wisławy Szymborskiej/

W przypadku Grodzieńszczyzny ocalić od zapomnienia należy jednak nie tylko ludzi zmarłych wieki temu, ale także tych żyjących współcześnie, których działalność ma swoje odzwierciedlenie w historii tych ziem. Ocalić od zapomnienia należy również miejsca, takie jak np. cmentarze i instytucje, takie jak niektóre muzea…

Przez najbliższe pięć lat Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich zamierza zrealizować po jednym projekcie rocznie – pierwszy z nich rozpocząć już w 2017 roku:

Projekt 1 – Muzeum Historii Miasta Grodna Janusza Parulisa
Projekt 2 – Muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach
Projekt 3 – Stary Cmentarz rzymsko-katolicki w Kamionce
Projekt 4 – Cmentarz rzymsko-katolicki w Kaszubińcach
Projekt 5 – Cmentarz rzymsko-katolicki w Żydomli

 


Powrót do indeksy projektów wydawniczych

Related Images: