Herby Rodów Grodzieńskich…

W dniu 30.08.2019 roku w malowniczej scenerii restauracji Grand Kredens
w Warszawie odbyło się mini spotkanie członków Stowarzyszenia Rodów Grodzieńskich – zarząd reprezentował wiceprezes Piotr Paweł Cypla.
Gościem honorowym był członek naszego Stowarzyszenia mieszkający na stałe w Chicago w Stanach Zjednoczonych Ameryki – Anna Nowobilska-Vasilios wywodząca się
z rodów Orechwa, Czerniewski i Tołoczko.  Pani Ani towarzyszyła bliska kuzynka – Jolanta Klawe – również członek Stowarzyszenia.

Dziadkami Pani Anny ze strony mamy Krystyny byli Kazimierz Orechwa i Rufina z domu Czerniewska. Pradziadkami Józef Orechwa i Wiktoria Cydzik oraz Konstanty Czerniewski
i Maria z domu Tołoczko. Kolejne pokolenia przodków macierzystych (pradziadkowie)
w jej linii to: Jerzy Orechwa i Ewa Żuk, Kazimierz Cydzik i Katarzyna z domu Jurowska oraz Wacław Czerniewski z Katarzyną z domu Wincza i Tomasz Tołoczko z Teklą z domu Trzeciak… Udokumentowana genealogia przodków Pani Anny sięga wielu kolejnych pokoleń i koligacji z kolejnymi rodami grodzieńskimi, takimi jak: Eysymont, Bylczyński, Łozowicki, Bohatyrowicz… Z powyższego wynika, że przodkowie Pani Anny wywodzili się
z wielu znamienitych grodzieńskich rodów, legitymujących się herbami: Rogala, Szreniawa, Ogończyk, Pobóg, Prawdzic, Korab, Przyjaciel,
Lubicz (dwukrotnie), Sas

Wspólnym przodkiem dla obydwu Pań biorących w spotkaniu byli Konstanty Czerniewski
i Maria z domu Tołoczko. Jedna z ich córek wyszła za Wincentego Klawe syna Józefa
i Elżbiety z domu Świokło.

Pani Anna Nowobliski-Vasilios podjęła się dzieła stworzenia ręcznie malowanych herbów (olej na płótnie), które zostaną wykorzystane w „Herbarzu Rodów Grodzieńskich”.
Na chwilę obecną powstały już 22 herby: Biszping (Bisping), Bończa, Dęboróg, Drogomir, Grzymała, Jasieńczyk, Korab, Kościesza, Kotwicz, Krzywda, Lis, Nałęcz, Ogończyk, Pobóg, Podkowa, Prawdzic, Przyjaciel, Rogala, Sas, Sulima, Szreniawa i Wieniawa…To zaledwie wierzchołek góry lodowej, ale początek to jednak doskonały…

Każdy herb stworzony przez Anię to kawał ciężkiej pracy – jak sama stwierdziła „rysowanie zajmuje około 1-2 godzin, malowanie około 6 godzin…”

Powstawały etapami – szkic ołówkiem, wstępne tło, barwienie labr lub trzymaczy
(części zewnętrzne tarczy), hełmów heraldycznych, klejnotów, elementów tarczy
(pole, figura/godło), dodawanie występujących ornamentów…
Ostatnim etapem był dobór odpowiedniego tła i jego stylizacja (cienie, przebarwienia).

herb Korab – etapy tworzenia

herb LIS – etapy tworzenia

Prace nad poszczególnymi herbami rozpoczęły się na początku 2018 roku, a zakończyły zaledwie na dwa dni przed przylotem do Polski – 28 VIII 2019 roku.
Dosyć istotnym problemem był wybór odpowiedniej formy przekazu artystycznego,
wybór tła, odpowiednich barw, a także odmiany danego herbu, ponieważ część z herbów takowe posiadały. Istotne było zachowanie zasad blazonowania (wymogów heraldyki), prawidłowe odzwierciedlenie klejnotu, koloru tarczy herbowej, itp.
Tło na którym przedstawiano tarcze herbowe są jedynie wizją artystyczną umożliwiającą podkreślenie walorów właściwego motywu. Tak powstały pierwsze 22 herby, malowane olejno na płótnie o rozmiarze 23/30,5 cm…

Każdy z wykonanych herbów został dodatkowo sygnowany osobną miniaturą i autorską adnotacją Anny Nowobilskiej-Vasilios, wykonaną na kartoniku o wymiarach 5/11,5 cm.

Niedługo – za zgodą autorki, oryginały herbów wraz z miniaturami zostaną wystawione
na aukcjach internetowych, z których uzyskane środki zostaną wykorzystane na realizację innych celów statutowych Stowarzyszenia, w tym na działalność wydawniczą związaną
z opisywaniem poszczególnych rodów szlacheckich. Każdy herb będzie posiadał także certyfikat autentyczności wystawiony przez Stowarzyszenie Rodów Grodzieńskich.
Nie przewiduje się tworzenia kolejnych herbów tego samego rodzaju – będą to więc egzemplarze jedyne w swoim rodzaju…

Kopie tych przecudownych małych dziełek zostaną wykorzystane
w „Herbarzu Rodów Grodzieńskich”

Możliwe także będzie zamówienie kart pocztowych (z kopertą) o wymiarach 21.5/14 cm zawierających kopie poszczególnych herbów autorstwa Pani Anny Nowobilskiej-Vasilios. Poniżej kilka przykładów…

Related Images:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Strona Główna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź do Herby Rodów Grodzieńskich…

  1. Ada pisze:

    Herby cudowne, ale czy tła do nich mogą być takie ? Nigdy nie spotkałam się aby herby były prezentowane na tle różnokolorowych obłoczków. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *